Bourns Inc. CR0603-JW-111ELF
CR0603-JW-111ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-111ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-111ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-111ELF
QUANTITY
CR0603-JW-111ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-111ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-111ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-111ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-111ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-111ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-111ELF
RES 18.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC SRL 12BIT 5V 75KSPS 8-DIP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .089"D .172"L datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 100A ISOTOP datasheet.pdf
CAP 47MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
IC DUAL MONOSTBL MULTIVIB 16-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 20SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf