United Chemi-Con EKZE350ELL102MK25S
EKZE350ELL102MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE350ELL102MK25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZE350ELL102MK25S.pdf
Availability of EKZE350ELL102MK25S
QUANTITY
EKZE350ELL102MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE350ELL102MK25S
Internal Part NumberEIS-EKZE350ELL102MK25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE350ELL102MK25S
Related LinksEKZE350EL, EKZE350ELL102MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE350ELL102MK25S Details Description
Related parts for EKZE350ELL102MK25S
IC POT DGTL 100K 100TAPS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A/2A DL 32TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 56MM datasheet.pdf