Bourns Inc. CR0603-JW-153ELF
CR0603-JW-153ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-153ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-153ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-153ELF
QUANTITY
CR0603-JW-153ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-153ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-153ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-153ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-153ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-153ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-153ELF
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 2A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
IC CRYSTAL OSCILLATR CLCK DIE datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 11 datasheet.pdf
5V DATA SIGNAL DIN RAIL L - G SP datasheet.pdf