Bourns Inc. CR0603-JW-162ELF
CR0603-JW-162ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-162ELF
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-162ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-162ELF
QUANTITY
CR0603-JW-162ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-162ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-162ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-162ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-162ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-162ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-162ELF
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CHIPCAP2 ANALOG 3% 3.3V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf