Bourns Inc. CR0603-JW-165ELF
CR0603-JW-165ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-165ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-165ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-165ELF
QUANTITY
CR0603-JW-165ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-165ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-165ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-165ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-165ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-165ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-165ELF
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 12POS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1000W datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf