Bourns Inc. CRT0805-FX-5101ELF
CRT0805-FX-5101ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-FX-5101ELF
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-FX-5101ELF.pdf
Availability of CRT0805-FX-5101ELF
QUANTITY
CRT0805-FX-5101ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-FX-5101ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-FX-5101ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0805 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-FX-5101ELF
Related LinksCRT0805-F, CRT0805-FX-5101ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-FX-5101ELF Details Description
Related parts for CRT0805-FX-5101ELF
RES SMD 12 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.085 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
24 MTE VERTICAL SMT HDR 15 AU datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GRAPHITE 225X225X0.040MM W/ADH datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf