Maxim Integrated DS1868E-100/T&R
DS1868E-100/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1868E-100/T&R
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 100K 2CH 20TSSOP
Datasheet Download
DS1868E-100/T&R.pdf
Availability of DS1868E-100/T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1868E-100/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1868E-100/T&R
Internal Part NumberEIS-DS1868E-100/T&R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesInterfacing a DS1868 3-Wire Device to a SPI Bus
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceSerial
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.3 V, 5V
FeaturesCascade Pin
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)400
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1868E-100/T&R
Related LinksDS1868E, DS1868E-100/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1868E-100/T&R Details Description
Related parts for DS1868E-100/T&R
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
HEAT SHRINK RED 3/8" X 200' datasheet.pdf
RES SMD 13.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 17A 8DFN datasheet.pdf