Bourns Inc. CR0603-JW-183GLF
CR0603-JW-183GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-183GLF
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-183GLF.pdf
Availability of CR0603-JW-183GLF
QUANTITY
CR0603-JW-183GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-183GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-183GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-183GLF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-183GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-183GLF Details Description
Related parts for CR0603-JW-183GLF
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SHELL KIT FOR PRO BEAM JR CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK JITTER CLEANR PROG 36QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 25POS STRGHT PIN datasheet.pdf