Murata Electronics North America LQM2HPN1R5MGHL
LQM2HPN1R5MGHL picture photo
Mfg. Part Number
LQM2HPN1R5MGHL
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2A 81 MOHM SMD
Datasheet Download
LQM2HPN1R5MGHL.pdf
Availability of LQM2HPN1R5MGHL
QUANTITY
LQM2HPN1R5MGHL Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM2HPN1R5MGHL
Internal Part NumberEIS-LQM2HPN1R5MGHL
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM2HPN_GH
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation1.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)81 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM2HPN1R5MGHL
Related LinksLQM2HPN, LQM2HPN1R5MGHL Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM2HPN1R5MGHL Details Description
Related parts for LQM2HPN1R5MGHL
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 152.4MMX5.48M datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 700MA datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 20-40V 1.05A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 1.2A TO92-3 datasheet.pdf
MOD TCAT 7 X 36 YD BULK datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
HEATSHK 2.4MM ID 50MM L datasheet.pdf