Bourns Inc. CR0603-JW-271ELF
CR0603-JW-271ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-271ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-271ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-271ELF
QUANTITY
CR0603-JW-271ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-271ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-271ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-271ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-271ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-271ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-271ELF
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf