Bourns Inc. CR0603-JW-272ELF
CR0603-JW-272ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-272ELF
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-272ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-272ELF
QUANTITY
CR0603-JW-272ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-272ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-272ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-272ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-272ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-272ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-272ELF
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT MONO LP 24-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 8PF 10V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 5 GW BL/SW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8W8 M datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf