KEMET PME271M422MR30
PME271M422MR30 picture photo
Mfg. Part Number
PME271M422MR30
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 20% 275VAC RAD
Datasheet Download
PME271M422MR30.pdf
Availability of PME271M422MR30
QUANTITY
PME271M422MR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of PME271M422MR30
Internal Part NumberEIS-PME271M422MR30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPME271M
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPaper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.531" L x 0.154" W (13.50mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PME271M422MR30
Related LinksPME271M, PME271M422MR30 Datasheet, KEMET Distributor
PME271M422MR30 Details Description
Related parts for PME271M422MR30
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1A (Flash) Camera Flash 16-QFN (4x4) datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 500A 72V datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 20A DPAK datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
3UF 50V 6.35X12.7 85C AXI datasheet.pdf