Bourns Inc. CR0603-JW-272GLF
CR0603-JW-272GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-272GLF
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-272GLF.pdf
Availability of CR0603-JW-272GLF
QUANTITY
CR0603-JW-272GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-272GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-272GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-272GLF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-272GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-272GLF Details Description
Related parts for CR0603-JW-272GLF
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HOUSING 6POS .100" SINGLE datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 90NS 48TFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RS32ES-DP RSV1 6/V INTERFACE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf