Bourns Inc. CR0603-JW-274GLF
CR0603-JW-274GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-274GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-274GLF.pdf
Availability of CR0603-JW-274GLF
QUANTITY
CR0603-JW-274GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-274GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-274GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-274GLF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-274GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-274GLF Details Description
Related parts for CR0603-JW-274GLF
CONN HEADER 104POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V SMD datasheet.pdf