CTS Electronic Components 742C163102JTR
742C163102JTR picture photo
Mfg. Part Number
742C163102JTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 2506
Datasheet Download
742C163102JTR.pdf
Availability of 742C163102JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C163102JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C163102JTR
Internal Part NumberEIS-742C163102JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2506, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.252" L x 0.063" W (6.40mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C163102JTR
Related Links742C16, 742C163102JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C163102JTR Details Description
Related parts for 742C163102JTR
XFRMR LAMINATED 440VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 10M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SNAP-IN BOX L.P. datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC datasheet.pdf