Bourns Inc. CR0805-FX-1001ELF
CR0805-FX-1001ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1001ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1001ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1001ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1001ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1001ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1001ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1001ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1001ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1001ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1001ELF
MOD RF 900MHZ 9600BPS W/WIRE ANT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 18.5A 4 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 440VAC Y5U RDL datasheet.pdf
SENSOR IMAGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 5% 1W 0805 datasheet.pdf