Bourns Inc. CR0805-FX-1002ELF
CR0805-FX-1002ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1002ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1002ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1002ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1002ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1002ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1002ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1002ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1002ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1002ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1002ELF
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS FEMALE FREE HANG datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
ASSY Z-DOK+6 ADAPTER BRD 56PR datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 75W datasheet.pdf