Bourns Inc. CR0805-FX-1004ELF
CR0805-FX-1004ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1004ELF
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1004ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1004ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1004ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1004ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1004ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCR0805
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1004ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1004ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1004ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1004ELF
FIXED IND 10UH 2.6A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 3.9 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 80 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf