Bourns Inc. CR0805-FX-1021ELF
CR0805-FX-1021ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1021ELF
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1021ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1021ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1021ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1021ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1021ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1021ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1021ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1021ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1021ELF
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT539A datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf