Bourns Inc. CR0805-FX-1051ELF
CR0805-FX-1051ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1051ELF
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1051ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1051ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1051ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1051ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1051ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1051ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1051ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1051ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1051ELF
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
IC DSP 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.8V 10W datasheet.pdf