Bourns Inc. CR0805-FX-1073ELF
CR0805-FX-1073ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1073ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1073ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1073ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1073ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1073ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1073ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1073ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1073ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1073ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1073ELF
HORIZ LONG PART 462-HLP-12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICROJOYSTICK, 7.4MM, WITH TEAL datasheet.pdf