Bourns Inc. CR0805-FX-1100ELF
CR0805-FX-1100ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1100ELF
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1100ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1100ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1100ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1100ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1100ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1100ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1100ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1100ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1100ELF
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 12V BLACK RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO263AB datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY R/A 2POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 2POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf