Bourns Inc. CR0805-FX-1102ELF
CR0805-FX-1102ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1102ELF
Brief Description
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1102ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1102ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1102ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1102ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1102ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1102ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1102ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1102ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1102ELF
RES SMD 19.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 151MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
27-7008C ABJ SWITCH/PONTIAC COIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf