Bourns Inc. CR0805-FX-1150ELF
CR0805-FX-1150ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1150ELF
Brief Description
RES SMD 115 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1150ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1150ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1150ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1150ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1150ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1150ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1150ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1150ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1150ELF
IDC CABLE - MDM10T/MC10F/MDM10T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 30A datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf