NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9Y7R6-40E,115
BUK9Y7R6-40E,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9Y7R6-40E,115
Brief Description
MOSFET N-CH 40V LFPAK
Datasheet Download
BUK9Y7R6-40E,115.pdf
Availability of BUK9Y7R6-40E,115
QUANTITY
BUK9Y7R6-40E,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9Y7R6-40E,115
Internal Part NumberEIS-BUK9Y7R6-40E,115
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C79A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs16.4nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2403pF @ 25V
Power - Max95W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9Y7R6-40E,115
BUK9Y7R6-40E,115 Details Description
Related parts for BUK9Y7R6-40E,115
CONN HEADR BRKWAY .100 19POS R/A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IGBT MOD SGL 1200V 200A H SER datasheet.pdf
IC SERIAL TERM 8-LINE 38HTSSOP datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 1MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
PCB TERM 5.00MM 3 POLE 14-24 AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 50POS STR SMD datasheet.pdf