Bourns Inc. CR0805-FX-1214ELF
CR0805-FX-1214ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1214ELF
Brief Description
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1214ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1214ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1214ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1214ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1214ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1214ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1214ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1214ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1214ELF
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.97A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf