Bourns Inc. CR0805-FX-1241ELF
CR0805-FX-1241ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1241ELF
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1241ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1241ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1241ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1241ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1241ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1241ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1241ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1241ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1241ELF
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 100MHZ 8UDFN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 700MA 60 MOHM datasheet.pdf
WIRING BRIDGE datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 15ppm 9pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HAND-MASKER PAPER BLADE 9" datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 600V AXIAL datasheet.pdf