Bourns Inc. CR0805-FX-1472ELF
CR0805-FX-1472ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1472ELF
Brief Description
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1472ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1472ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1472ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1472ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1472ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1472ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1472ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1472ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1472ELF
RES SMD 1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.2K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED DRIVER W/I2C BUS 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf