Bourns Inc. CR0805-FX-1500GLF
CR0805-FX-1500GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1500GLF
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1500GLF.pdf
Availability of CR0805-FX-1500GLF
QUANTITY
CR0805-FX-1500GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1500GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1500GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1500GLF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1500GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1500GLF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1500GLF
POT 5K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 20.15411MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 470.3VWM 759VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES 301.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO214AC datasheet.pdf
OPTION, AIR TABLE / FOOTSWITCH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V TO220AB datasheet.pdf