Bourns Inc. CR0805-FX-1503ELF
CR0805-FX-1503ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1503ELF
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1503ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1503ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1503ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1503ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1503ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1503ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1503ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1503ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1503ELF
RES 83.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SIL VERT PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
CONN SKT 18-22 AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK M3 SOCKET PUSHIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE T 12A RB 2 datasheet.pdf