ON Semiconductor NSS35200MR6T1G
NSS35200MR6T1G picture photo
Mfg. Part Number
NSS35200MR6T1G
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 35V 2A TSOP-6
Datasheet Download
NSS35200MR6T1G.pdf
Availability of NSS35200MR6T1G
QUANTITY
NSS35200MR6T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSS35200MR6T1G
Internal Part NumberEIS-NSS35200MR6T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Vce(sat) BJT Power Savings
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)35V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic310mV @ 20mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 1.5A, 1.5V
Power - Max625mW
Frequency - Transition100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74, SOT-457
Supplier Device Package6-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSS35200MR6T1G
Related LinksNSS3520, NSS35200MR6T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSS35200MR6T1G Details Description
Related parts for NSS35200MR6T1G
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT89R-3 datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT 24-26AWG TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 70MM datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK HDR DUAL ST POL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
TOOL,REMOVAL,HMZD CHICLET,2PR. datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 43PF 100V 5% RADIAL datasheet.pdf