Bourns Inc. CR0805-FX-1601ELF
CR0805-FX-1601ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1601ELF
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1601ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1601ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1601ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1601ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1601ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1601ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1601ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1601ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1601ELF
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 9.7A TO252-3 datasheet.pdf
IC EMBEDDED PC MAIN CLK 64VQFN datasheet.pdf
FILTER CABLE/CLAMP 120 OHM 8MM datasheet.pdf
CABLE 25-9PIN NT TO GE PLC 5M datasheet.pdf
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.13M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf