Bourns Inc. CR0805-FX-1650ELF
CR0805-FX-1650ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1650ELF
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1650ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1650ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1650ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1650ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1650ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1650ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1650ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1650ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1650ELF
IC D-TYPE POS TRG QUAD 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
2M COMPUTER RS232 CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 35A DO4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES SMD 26.11K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf