Bourns Inc. CR0805-FX-1804ELF
CR0805-FX-1804ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1804ELF
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1804ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1804ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1804ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1804ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1804ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1804ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1804ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1804ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1804ELF
CONN RECPT 16POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 12AWG BLU/YLW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W SMBJ datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 98.304MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SYS III APPL SPARE PART KIT datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
LED IR SIDE EMITTER 940NM CLEAR datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.47UF 630V 20% RADIAL datasheet.pdf