Bourns Inc. CR0805-FX-19R6ELF
CR0805-FX-19R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-19R6ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-19R6ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-19R6ELF
QUANTITY
CR0805-FX-19R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-19R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-19R6ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-19R6ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-19R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-19R6ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-19R6ELF
MAX-LOC F3 3/4 .562-.687" R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 0.8MM PCB datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
100UF 350V 18X31,5 datasheet.pdf