Bourns Inc. CR0805-FX-1R33ELF
CR0805-FX-1R33ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1R33ELF
Brief Description
RES SMD 1.33 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1R33ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1R33ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1R33ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1R33ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1R33ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1R33ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1R33ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1R33ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1R33ELF
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG SW STEPDOWN 5V HP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC DSP FIXED POINT 196NFBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.15A 143 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf