Bourns Inc. CR0805-FX-2050ELF
CR0805-FX-2050ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2050ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 205 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2050ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2050ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2050ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2050ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2050ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2050ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2050ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2050ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2050ELF
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 6PS FRONT MT AU datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA Backlight 20-uSMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL HI DRV 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DEVDEVIL DEV BRD ALPHA 20X4 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
SL 5.08HC/15/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf