Bourns Inc. CR0805-FX-2401ELF
CR0805-FX-2401ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2401ELF
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2401ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2401ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2401ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2401ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2401ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2401ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2401ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2401ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2401ELF
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 13C3 VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 190PS .050" SLD datasheet.pdf
LED FIBER OPTC GAAIAS HS TO18 ST datasheet.pdf
IC ADC I2C/SRL 10BIT 4CH 8UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC THERMOS FACT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
PLATO DSLDRNG TIP - 3/16" PACE datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf