Bourns Inc. CR0805-FX-26R7ELF
CR0805-FX-26R7ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-26R7ELF
Brief Description
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-26R7ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-26R7ELF
QUANTITY
CR0805-FX-26R7ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-26R7ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-26R7ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-26R7ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-26R7ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-26R7ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-26R7ELF
CONN 20 POS IDC SOCKET GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
LED RECEPT FBR OPTIC GAAIAS TO46 datasheet.pdf
SSR IP00 50A/240VAC AC INPUT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 13.77"L X 11.9"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 6A DPAK datasheet.pdf