Bourns Inc. CR0805-FX-3600ELF
CR0805-FX-3600ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3600ELF
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3600ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3600ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3600ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3600ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3600ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3600ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3600ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3600ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3600ELF
IC 16BIT PARALLEL PRT D/A 28SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 1000W datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DISTRIBUTION 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 340UF 10% 1.32KVDC RAD datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
26500 3C 3#16 S TH PLUG SS WC datasheet.pdf
14MM FLSH BLK CHRM HYPR ORG 2VDC datasheet.pdf