Bourns Inc. CR0805-FX-4640ELF
CR0805-FX-4640ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-4640ELF
Brief Description
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-4640ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-4640ELF
QUANTITY
CR0805-FX-4640ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-4640ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-4640ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-4640ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-4640ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-4640ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-4640ELF
BUMPER CYLIN 0.378" DIA CLR datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20SOIC datasheet.pdf
SSR GN2 DUAL 25A/480VAC 4-15VDC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR L6562AX datasheet.pdf
ANT 868MHZ 1/4 WAVE SCREW-MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
AL-ELKO AL-ELKO datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf