Panasonic Electronic Components ECQ-E1185KZ
ECQ-E1185KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1185KZ
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1185KZ.pdf
Availability of ECQ-E1185KZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E1185KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1185KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1185KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.004" L x 0.335" W (25.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1185KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E1185KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1185KZ Details Description
Related parts for ECQ-E1185KZ
CAP TRIMMER 0.4-10PF 200V SMD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 622MBPS 20-QSOP datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 5A SEALED 125V datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
WIREMOUNT PLUG 10 CONTACT CLSD E datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf