Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBLW44-L
FDD1-17238EBLW44-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBLW44-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBLW44-L.pdf
Availability of FDD1-17238EBLW44-L
QUANTITY
FDD1-17238EBLW44-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBLW44-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBLW44-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow245.0 CFM (6.94m³/min)
Static Pressure0.732 in H2O (182.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise56 dB(A)
Power (Watts)17.8W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.370A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBLW44-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238EBLW44-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBLW44-L Details Description
Related parts for FDD1-17238EBLW44-L
IC FLATLINK(TM) XMITTER 56-TSSOP datasheet.pdf
IC CHARGER SMART BATTERY 36SSOP datasheet.pdf
IC AMP VAR GAIN 6-MINIMOLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SW HIGH SIDE 24V DUAL 23PQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf