Vishay/Dale RWR89S4R99BSS70
RWR89S4R99BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R99BSS70
Brief Description
RES 4.99 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R99BSS70.pdf
Availability of RWR89S4R99BSS70
QUANTITY
RWR89S4R99BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R99BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R99BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R99BSS70
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R99BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R99BSS70 Details Description
Related parts for RWR89S4R99BSS70
PLUNGER 8.0MM X 6.5MM HT datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 20BIT LP 48QVSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 170MA 7.86 OHM datasheet.pdf
CONN FFC FPC 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 700VDC UF. RADIAL datasheet.pdf