Bourns Inc. CR0805-FX-5102ELF
CR0805-FX-5102ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-5102ELF
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-5102ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-5102ELF
QUANTITY
CR0805-FX-5102ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-5102ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-5102ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-5102ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-5102ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-5102ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-5102ELF
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPEA 29POS datasheet.pdf
60755A108 SPRING datasheet.pdf
CORD 18AWG 2COND PLG-RCPT 6.5' datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 13POS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO214AC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC 214AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 230MA SOT-23 datasheet.pdf