Bourns Inc. CR0805-FX-51R0ELF
CR0805-FX-51R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-51R0ELF
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-51R0ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-51R0ELF
QUANTITY
CR0805-FX-51R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-51R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-51R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-51R0ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-51R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-51R0ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-51R0ELF
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
TRANSDCR FREQ AC 4-20MA OUT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.05% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CUTOFF PLUNGER GUIDE datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf