Bourns Inc. CR0805-FX-5492ELF
CR0805-FX-5492ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-5492ELF
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-5492ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-5492ELF
QUANTITY
CR0805-FX-5492ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-5492ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-5492ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-5492ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-5492ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-5492ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-5492ELF
RES SMD 8.2K OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS W/POST SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4DIP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 310MSPS 40QFN datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
IGBT 1200V 70A 577W TO247 datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 7' YL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf