Bourns Inc. CR0805-FX-5603ELF
CR0805-FX-5603ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-5603ELF
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-5603ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-5603ELF
QUANTITY
CR0805-FX-5603ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-5603ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-5603ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-5603ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-5603ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-5603ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-5603ELF
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST TTL N-INV 6ULLGA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 3KV N2000 RADIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14.5VC 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.28A 145 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf