Bourns Inc. CR0805-FX-5900ELF
CR0805-FX-5900ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-5900ELF
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-5900ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-5900ELF
QUANTITY
CR0805-FX-5900ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-5900ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-5900ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-5900ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-5900ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-5900ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-5900ELF
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 100POS SMD GOLD datasheet.pdf
KIT MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ ANT datasheet.pdf
POT 5.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SIGNAL GENERATOR 20GHZ 1CH datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V JB 0402 datasheet.pdf