Bourns Inc. CR0805-FX-6041ELF
CR0805-FX-6041ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-6041ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-6041ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-6041ELF
QUANTITY
CR0805-FX-6041ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-6041ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-6041ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-6041ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-6041ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-6041ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-6041ELF
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ANTENNA 5DB 902-928MHZ datasheet.pdf
LED 1" FLAT RED PMI 72VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf